9 Октябрь 2024 16:30 1184 Чоп этиш
Жорий йилнинг 7-9 октябрь кунлари Рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқлари тадқиқотлари маркази томонидан “Давлат органлари ва хўжалик юритувчи субъектлар фаолиятини рақобат қонунчилиги талабларига мувофиқлаштириш” мавзусида навбатдаги ташкилотлар ходимларининг малакасини ошириш ҳамда соҳага доир билим ва салоҳиятини янада такомиллаштиришга қаратилган ўқув курслари бўлиб ўтди.
Мазкур ўқув курслари доирасида, монополияга қарши комплаенс ва Давлат харидлари бўйича масъул ходимларига монополияга қарши тартибга солиш, нарх ва тарифларни назорат қилиш, шунингдек, инсофсиз рақобат амалиётларига, тил бириктиришлар ва картель келишувларга қарши курашиш, молиявий жарималарни қўллаш ҳолатлари ва тартиби ҳамда уларни олдини олиш каби янги қоидалар ҳақида маълумотлар берилди.
Шунингдек, рақамли платформа операторининг устун мавқеи ва устун музокара кучини эътироф этиш ҳамда рақобатнинг чекланишига ва (ёки) истеъмолчиларнинг, бошқа хўжалик юритувчи субъектларнинг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини камситишга олиб келадиган ҳаракатларни аниқлаш тартиблари юзасидан курс тингловчиларининг 100 дан ортиқ берилган саволларига мутахассислар томонидан тўлиқ жавоблар берилди.
Ўқув курси якунида тингловчиларнинг монополияга қарши комплаенс соҳасини ривожлантиришга тўсиқ бўлаётган муаммоларни бартараф этиш бўйича фикр-мулоҳазалари ва таклифлари биргаликда муҳокама қилинди.

9 Октября 2024 16:30 1196 Распечатать
С 7 по 9 октября текущего года Центром исследований конкурентной политики и прав потребителей были проведены обучающие курсы по теме «Приведение деятельности государственных органов и хозяйствующих субъектов в соответствие с требованиями конкурентного законодательства», направленные на повышение квалификации работников организаций и дальнейшее совершенствование их знаний и потенциала в данной сфере.
В рамках данных обучающих курсов должностным лицам органов антимонопольного комплаенса и государственных закупок была предоставлена ​​информация о новых правилах антимонопольного регулирования, контроля цен и тарифов, а также противодействия недобросовестной конкуренции, сговорам и картельным соглашениям, обстоятельствах и порядке применения финансовых санкций, а также мерах их предупреждения.
Также эксперты дали исчерпывающие ответы на более чем 100 вопросов слушателей курса по процедурам признания доминирующего положения и преимущественной переговорной силы оператора цифровой платформы, выявления действий, ограничивающих конкуренцию и (или) ущемляющих права и законные интересы потребителей и иных хозяйствующих субъектов.
В завершение обучающего курса состоялось совместное обсуждение мнений и предложений участников по преодолению проблем, препятствующих развитию сектора антимонопольного комплаенса.