Андижон вилоятида товар ҳомашё биржа иштирокчиларини янги савдо инструментлари ҳамда монополияга қарши комплаенс тизими бўйича малака ошириш ўқув семинари ўтказилди
22 Октябрь 2024 14:57 1389 Чоп этиш
Жорий йилнинг 21-22 октябрь кунлари Рақобат қўмитаси ҳузуридаги Рақобат сиёсати ва истеъмолчилар ҳуқуқлари тадқиқотлари маркази “Ўзбекистон Республикаси товар-ҳомашё биржаси” АЖ билан ҳамкорликда Андижон вилоятида “Товар ҳомашё биржа иштирокчиларини янги савдо инструментлари ҳамда монополияга қарши комплаенс тизими” мавзусида ўқув курси бўлиб ўтди.
Мазкур малака ошириш курсида, товар ҳомашё биржа иштирокчиларига (брокер, трейдер) рақамли иқтисодиёт, биржа савдоларидаги янги савдо инструментлар, жумладан икки томонлама қарама-қарши аукцион, деривативлар, фьючерс битимлари ҳамда клиринг ҳақида маълумотлар берилди.
Шунингдек, биржа савдоларида рақобатни чекловчи ҳаракатлар ҳамда нархлар манипуляциясини олдини олиш, биржа савдоларининг норматив ҳуқуқий асослари, биржа аъзолари учун ички назорат қоидалари ҳақида батафсил тушунтиришлар берилди.
Малака ошириш курси сўнгида биржа иштирокчиларига (брокер, трейдер) махсус сертификатлар топширилди.

В Андижанской области прошел обучающий семинар по обучению участников товарной биржи новым торговым инструментам и системе антимонопольного комплаенса
21-22 октября текущего года Центром исследований конкурентной политики и прав потребителей совместно с АО «Товарно-сырьевая биржа Республики Узбекистан» в Андижанской области проведен обучающий курс на тему «Новые торговые инструменты для участников товарно-сырьевых бирж и система обеспечения антимонопольного комплаенса».
В ходе курса повышения квалификации участникам товарной биржи (брокерам, трейдерам) была предоставлена информация о цифровой экономике, новых торговых инструментах биржевой торговли, в том числе о двусторонних встречных аукционах, деривативах, фьючерсных контрактах, клиринге.
Также были даны подробные разъяснения по действиям, ограничивающим конкуренцию и пресекающим манипулирование ценами на биржевых торгах, нормативно-правовой базе биржевой торговли, правилам внутреннего контроля для членов биржи.
По окончании курса обучения участникам биржи (брокерам, трейдерам) были вручены специальные сертификаты.