"Инновацияларни рағбатлантиришда рақобат ҳуқуқи ва интеллектуал мулк ҳуқуқининг роли" мавзусида ўқув семинари
25 Октябрь 2024 16:29 1201 Чоп этиш
Қўмита раҳбариятининг Германияга қилган ташрифининг амалий натижаларидан бири сифатида 2024 йил 23 октябрь куни Германиянинг Мюнхен шаҳрида жойлашган жаҳоннинг энг илғор “ғоя марказларидан” бири ҳисобланадиган Макс Планк номидаги илмий-тадқиқот институтининг Инновациялар ва рақобат Институти бош тадқиқотчиси доктор Дарья Ким иштирокида Қўмита ходимлари учун рақобат сиёсати, интеллектуал мулк ва рақамли платформалар ҳамда сунъий интеллект масалаларни ўз ичига қамраб олган махсус ўқув тренинги бўлиб ўтди.
Тренингда асосий эътибор рақобат ҳуқуқи ва интеллектуал мулк ҳуқуқининг инновацияларни рағбатлантиришдаги ўзаро таъсирига қаратилди, айниқса ривожланаётган мамлакатлардаги ҳолат таҳлил қилинди, шунингдек рақамли платформалар ва сунъий интеллект технологияларининг рақобатни тартибга солишдаги роли кўриб чиқилди.
Тренинг давомида иштирокчилар
инновацияларнинг ҳуқуқий омиллари;
интеллектуал мулкни ҳимоя қилишнинг ривожланишдаги ўрни;
ривожланаётган мамлакатларда рақобат ҳуқуқини қўллаш масалалари;
рақобат ҳуқуқи ва интеллектуал мулк ҳуқуқи ўртасидаги ўзаро мутаносиблик;
рақамли платформаларни тартибга солиш;
сунъий интеллектнинг рақобатга таъсири каби муҳим мавзуларни муҳокама қилинди.
Тренингнинг асосий мақсади Қўмита мутахассисларининг малакасини ошириш ҳамда рақобат ҳуқуқи ва интеллектуал мулкни ҳимоя қилиш орқали инновацияларни қандай рағбатлантириш мумкинлиги ҳақида билимларини мустаҳкамлаш, ушбу йўналишларда, айниқса рақамли трансформация ва сунъий интеллект технологияларини тартибга солишда энг илғор халқаро амалиётларни чуқур ўрганиш ва татбиқ этишдан иборат бўлди.
Қўмита Макс Планк Инновациялар ва рақобат Институти билан ҳамкорликни давом эттиради, ва ушбу ҳамкорлик ўқув тренингларни ташкил этиш, Қўмита ҳузуридаги Тадқиқот маркази билан биргаликда қўшма тадқиқот лойиҳаларини амалга ошириш ҳамда Қўмита томонидан ишлаб чиқилаётган қонун ҳужжатлари лойиҳаларини халқаро амалиётларга ва стандартларга мослиги юзасидан Институт томонидан экспертизадан ўтказишдан иборат бўлади.

Учебный семинар на тему «роль конкурентного права и права интеллектуальной собственности в стимулировании инноваций
В рамках практических результатов визита руководства Комитета в Германию 23 октября 2024 года в Мюнхене, на базе одного из ведущих мировых “центров идей” — Института инноваций и конкуренции им. Макса Планка, был проведен специализированный учебный тренинг для сотрудников Комитета. Мероприятие провел ведущий научный сотрудник института, доктор Дарья Ким, и оно охватило темы, связанные с конкурентной политикой, интеллектуальной собственностью, цифровыми платформами и искусственным интеллектом.
На тренинге особое внимание уделялось взаимному влиянию конкурентного права и права интеллектуальной собственности на стимулирование инноваций, особенно в контексте развивающихся стран, а также роли цифровых платформ и технологий искусственного интеллекта в регулировании конкуренции.
В ходе мероприятия участники обсудили правовые аспекты инноваций, роль защиты интеллектуальной собственности в развитии, применение конкурентного права в развивающихся странах, баланс между конкурентным правом и интеллектуальной собственностью, регулирование цифровых платформ и влияние искусственного интеллекта на конкуренцию.
Цель тренинга заключалась в повышении квалификации специалистов Комитета и укреплении их знаний о стимулировании инноваций через защиту конкуренции и интеллектуальной собственности, а также в изучении и внедрении лучших международных практик в таких областях, как цифровая трансформация и регулирование технологий искусственного интеллекта.
Комитет планирует продолжить сотрудничество с Институтом инноваций и конкуренции им. Макса Планка, включая организацию учебных тренингов, реализацию совместных исследовательских проектов с Научно-исследовательским центром при Комитете, а также экспертизу разрабатываемых Комитетом проектов законодательных актов на соответствие международным стандартам и практикам.