Халқаро ҳамкорлик: фармацевтика бозорида рақобатни ривожлантириш тажрибаси муҳокама қилинди
Жорий йилнинг 12-13 март кунлари Татаристон Республикаси пойтахти Қозон шаҳридаги Россия Федерацияси Федерал монополияга қарши курашиш хизмати (ФАС) Ўқув-методик маркази базасида фармацевтика бозорида рақобатни ривожлантириш масалаларига бағишланган халқаро давра суҳбати бўлиб ўтди.
Унда Россия, Хитой, Беларусь, Қозоғистон ва Ўзбекистондан соҳа мутахассислари иштирок этдилар. Тадбирда дориларнинг нархи сунъий оширилишининг олдини олиш, мажбурий лицензиялаш ва патент қонунчилиги масалалари, шунингдек, давлат харидлари соҳасидаги картель келишувларига қарши кураш бўйича хорижий мамлакатларнинг илғор тажрибалари муҳокама этилди.
Ўзбекистон Республикаси томонидан Рақобатни ривожлантириш ва истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш қўмитаси ходимлари иштирок этиб, мамлакатимизда фармацевтика бозорида рақобат муҳитини шакллантириш ва дори воситаларининг давлат харидларини тартибга солиш бўйича амалга оширилаётган ишлар ҳақида маълумот бердилар.
Тадбир якунида барча иштирокчиларга сертификатлар топширилди ҳамда келгусида ўзаро ҳамкорликни янада кучайтириш бўйича келишувга эришилди.

International cooperation: discussion of experience in developing competition in the pharmaceutical market
13 March 2025 11:24 1065 Print
On March 12-13 of this year, an international round table on the development of competition in the pharmaceutical market was held at the Training and Methodological Federal Antimonopoly Service of the Russian Federation (FAS) in Kazan, the capital of the Republic of Tatarstan.
It was attended by industry experts from Russia, China, Belarus, Kazakhstan and Uzbekistan. The event discussed the best practices of foreign countries in preventing artificially high prices for medicines, compulsory licensing and patent legislation, as well as combating cartel agreements in the field of public procurement.
The event was attended by representatives of the Competition Promotion and Сonsumer protection Committee of the Republic of Uzbekistan, who provided information on the work carried out in our country to create a competitive environment in the pharmaceutical market and regulate public procurement of medicines.
At the end of the event, all participants were awarded certificates, and an agreement was reached on further strengthening mutual cooperation in the future.