Халқаро ҳамкорлик: фармацевтика бозорида рақобатни ривожлантириш тажрибаси муҳокама қилинди
Жорий йилнинг 12-13 март кунлари Татаристон Республикаси пойтахти Қозон шаҳридаги Россия Федерацияси Федерал монополияга қарши курашиш хизмати (ФАС) Ўқув-методик маркази базасида фармацевтика бозорида рақобатни ривожлантириш масалаларига бағишланган халқаро давра суҳбати бўлиб ўтди.
Унда Россия, Хитой, Беларусь, Қозоғистон ва Ўзбекистондан соҳа мутахассислари иштирок этдилар. Тадбирда дориларнинг нархи сунъий оширилишининг олдини олиш, мажбурий лицензиялаш ва патент қонунчилиги масалалари, шунингдек, давлат харидлари соҳасидаги картель келишувларига қарши кураш бўйича хорижий мамлакатларнинг илғор тажрибалари муҳокама этилди.
Ўзбекистон Республикаси томонидан Рақобатни ривожлантириш ва истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш қўмитаси ходимлари иштирок этиб, мамлакатимизда фармацевтика бозорида рақобат муҳитини шакллантириш ва дори воситаларининг давлат харидларини тартибга солиш бўйича амалга оширилаётган ишлар ҳақида маълумот бердилар.
Тадбир якунида барча иштирокчиларга сертификатлар топширилди ҳамда келгусида ўзаро ҳамкорликни янада кучайтириш бўйича келишувга эришилди.

Международное сотрудничество: обсуждение опыта развития конкуренции на фармацевтическом рынке
12–13 марта текущего года на базе Учебно-методического центра Федеральной антимонопольной службы Российской Федерации (ФАС) в Казани, столице Республики Татарстан, прошел международный круглый стол по вопросам развития конкуренции на фармацевтическом рынке.
В нем приняли участие специалисты отрасли из России, Китая, Беларуси, Казахстана и Узбекистана. На мероприятии обсуждался передовой опыт зарубежных стран по предотвращению искусственного завышения цен на лекарственные препараты, принудительному лицензированию и патентному законодательству, а также борьбе с картельными соглашениями в сфере государственных закупок.
В мероприятии приняли участие представители Комитета по развитию конкуренции и защите прав потребителей Республики Узбекистан, которые предоставили информацию о проводимой в нашей стране работе по созданию конкурентной среды на фармацевтическом рынке и регулированию государственных закупок лекарственных средств.
В завершение мероприятия всем участникам были вручены сертификаты, а также достигнута договоренность о дальнейшем укреплении взаимного сотрудничества в будущем.